top of page

Czy koronawirus uszkadza naczynia krwionośne?

Koronawirus nadal stanowi dla naukowców i lekarzy wiele zagadek. Początkowo eksperci zakładali, że Covid-19 jest tylko chorobą płuc - podobną do grypy . Ale wirus najwyraźniej może również uszkodzić naczynia krwionośne.

Koronawirus atakuje śródbłonek

Koronawirus wnika do organizmu drogami oddechowymi i płucami i dociera do wszystkich narządów poprzez krwiobieg. Tam może uszkodzić lub nawet zniszczyć śródbłonek, warstwę komórek na wewnętrznej powierzchni krwi i naczyń limfatycznych, powodując stan zapalny. Komórki śródbłonka nie mogą już przewodzić tlenu ani składników odżywczych do narządu. Może prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych i niewydolności narządów.


Zakrzepy krwi i zapalenie naczyń krwionośnych

Naukowcy przeprowadzili sekcje zwłok osób zmarłych na Covid-19 i odkryli skrzepy krwi w naczyniach różnych narządów . Naukowcy odkryli również zapalenie wyściółki naczyniowej. Komórki śródbłonka biorą udział w kontrolowaniu ciśnienia krwi, przepływu krwi i krzepnięcia krwi.

Zapobiegaj zakrzepom krwi z Covid-19

Aby zapobiec zakrzepom, lekarze podają osobom cierpiącym na Covid 19 z ciężkim przebiegiem choroby, między innymi, leki rozrzedzające krew. Próbują również zahamować namnażanie się wirusa i chronić naczynia krwionośne statynami. Jednak szkodliwego wpływu Sars-CoV-2 na naczynia nie można w konkretny sposób zatrzymać lekami.

(zródło ndr.de)


Więcej znajdziesz też na stronie: studio-zdrowia.bemergroup.com/pl

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page