top of page

PRZYCZYNY ZABURZEŃ MIKROKRĄŻENIA

Zaktualizowano: 21 paź 2019

Znaczenie najmniejszych naczyń i wpływ sprawnego mikrokrążenia na nasze zdrowie jest niedoceniany.


Jeżeli organy i tkanki nie są prawidłowo ukrwione aż do poziomu najmniejszych naczyń, nie mogą być w wystarczającym stopniu zaopatrywane w tlen i najważniejsze składniki odżywcze. Cierpi na tym wydolność naszego organizmu. Gorzej się regenerujemy, czujemy się osłabieni i jesteśmy bardziej podatni na zachorowania. Ponadto funkcjonowanie narządów może być coraz bardziej upośledzone. Choroby i towarzyszące im zaburzenia nastroju, np. długotrwałe zaburzenia procesu gojenia ran, utrzymujące się w sposób przewlekły choroby metaboliczne, choroby naczyń i chroniczne bóle są konsekwencją lub nasilają się w wyniku niedostatecznego ukrwienia.

Różne czynniki mogą zaburzać nasze mikrokrążenie. Decydującą rolę odgrywa przy tym stan naszych naczyń krwionośnych. W idealnym stanie naczynia są wolne od złogów, giętkie i elastyczne. Jednak u wielu osób, w wyniku procesów chorobowych lub w związku z wiekiem, na wewnętrznych ścianach naczyń akumuluje się tak zwana płytka miażdżycowa. Prowadzi to do tego, że naczynia coraz bardziej twardnieją i zwężają się. Potocznie określa się to jako zwapnienie tętnic, lekarz powie o miażdżycy lub arteriosklerozie.

Głównymi czynnikami ryzyka miażdżycy naczyń są: niedobór ruchu, nieprawidłowe odżywianie, brak substancji odżywczych, nadwaga, palenie tytoniu, wysokie ciśnienie tętnicze i stres. Ponieważ nasz styl życia ma w tym wysoki udział, miażdżyca zalicza się do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Kolejnym czynnikiem jest wiek. Od około 40. roku życia oznaki zużycia stają się zauważalne również w obrębie naczyń. Tkanki naczyń stają się twarde i kruche. U prawie wszystkich osób w podeszłym wieku stwierdza się obecność zmian miażdżycowych.

*Osoby uprawiające sport mogą zapobiec arteriosklerozie. Regularny ruch obniża ciśnienie krwi, poprawia przemianę materii, pomaga w redukcji nadwagi i obniża ryzyko cukrzycy.

Jednak liczne choroby, na przykład metaboliczne, takie jak cukrzyca, zaburzenia metaboliczne, choroby serca i układu krążenia mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń, a przez to do zaburzeń ukrwienia w obszarze MIKROKRĄŻENIA. Ponadto tego typu zaburzenia mogą wystąpić jako skutek uboczny przyjmowania leków.


SKUTKI ZDROWOTNE ZABURZEŃ MIKROKRĄŻENIA

Wciąż słyszymy ostrzeżenia przed skutkami miażdżycy i zaburzeń krążenia w największych naczyniach: grożą one zawałem serca i udarem. Dużo mniej informacji jest dostępnych na temat skutków zaburzenia przepływu krwi w najmniejszych naczyniach. Wielu pacjentom nie przychodzi zatem w ogóle na myśl, że ich dolegliwości i ograniczenia sprawności fizycznej mogą być spowodowane zaburzeniami mikrokrążenia.Zmiany te pojawiają się powoli i często przez długi czas pozostają niezauważone. Początkowo człowiek czuje się osłabiony i ociężały, ponieważ komórkom brakuje tlenu i substancji odżywczych a w rezultacie także niezbędnej do życia energii. Mięśnie gorzej się regenerują po wysiłku fizycznym, system immunologiczny jest osłabiony, wzrasta więc podatność na określone choroby, a proces leczenia ulega spowolnieniu. W formie krańcowej ZABURZENIA MIKROKRĄŻENIA mogą doprowadzić do ostrych oraz przewlekłych stanów chorobowych oraz do zaburzeń czynnościowych w obrębie tkanek i narządów takich jak wymienione poniżej:

Utrzymujący się niedobór energii w komórkach prowadzi do osłabienia ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej.System immunologiczny jest osłabiony, rośnie podatność na infekcje.W zależności od tego, jakich tkanek dotyczą zmiany, może dojść do ograniczenia w funkcjonowaniu narządów oraz do ich przewlekłej niewydolności, czego następstwem będą kolejne choroby.W przypadku istniejących stanów chorobowych możliwe jest pogorszenie ich przebiegu.Procesy regeneracji i gojenia zostają spowolnione, m. in. może dojść do zaburzeń procesu gojenia ran.Obniża się próg podatności na wszelkie formy stresu. Stres może szybciej wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.


CHOROBY I INNE PROBLEMY ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z ZABURZENIAMI MIKROKRĄŻENIA

Choroby metaboliczne, np. cukrzyca

Obniżoną odporność

Choroba tętnic obwodowych (PAD)

Przewlekłe bóle i migreny

Spowolnienie procesów regeneracji

Neuropatia

Bezsenność

Hashimoto, nadczynność i niedoczynność tarczycy

Fibromialgia

Nadciśnienie tętnicze

Choroby autoimmunologiczne

Niewydolność układu sercowo-naczyniowego

Zaburzenia procesu gojenia ran. Zdrowy organizm jest w stanie zregenerować lub zastąpić uszkodzoną tkankę ciała i zamknąć rany. Rana, która pomimo terapii, po około czterech tygodniach wciąż nie wykazuje tendencji do gojenia, uznawana jest za ranę przewlekłą


ZNACZENIE MIKROKRĄŻENIA W REGENERACJI

Zaopatrzenie komórek w krew i usuwanie produktów przemiany materii zachodzi głównie za pośrednictwem mikronaczyń. Zaburzenia mikrokrążenia zakłócają także proces regeneracji. Oznacza to, że komórki tkanek są zaopatrywane w krew wolniej lub nieodpowiednio do zapotrzebowania. Na dłuższą metę spada przez to ogólna sprawność organizmu. Nasz organizm potrzebuje dłuższego czasu odpoczynku po wysiłku, wolniej wracamy do zdrowia, szybciej czujemy się wyczerpani i jesteśmy bardziej podatni na choroby.

Skutki zaburzenia mikrokrążenia
Zaburzenie mikrokrążenia


28 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page